PC-BSD je operační systém založený na unixovém systému FreeBSD. Verze 1.0 tohoto systému vyšla 29. dubna 2006, momentálně nejaktuálnější verze je 7.0.2. Předvedu vám instalaci této verze. PC-BSD je operační systém určený spíše pro běžného uživatele, který požaduje jednoduchou instalaci, správu a používání systému. V podstatě ale nabízí veškeré možnosti FreeBSD. Systém je poskytován pod BSD licencí.
Tento systém obsahuje prostředí KDE, konkrétně ve verzi 7.0.2 obsahuje KDE 4.1.3. Mnoho lidí z toho usuzuje, že PC-BSD je Linux, ale zdůrazňuji, že PC-BSD opravdu linuxová distribuce není.
[Obsah]
Obrazy instalačních CD a DVD jsou ke stažení na stránkách PC-BSD. K dispozici jsou i další obrazy pro jiné možnosti instalace. Doporučuji stažení DVD obrazu.
Minimální:
Doporučené:
Před samotnou instalací se rozhodneme, jestli systém nainstalujeme na fyzický nebo virtuální počítač. V případě zvolení virtuálního, jsou k dispozici VMware, VirtualBox a další virtualizační nástroje. Výhodou tohoto řešení je, že instalovaný operační systém vám nijak neohrozí vaše data a váš hlavní operační systém.
[Obsah]
Nyní vám popíši vlastní instalaci systému PC-BSD krok za krokem. Zvolil jsem instalaci do virtuálního počítače z DVD média.
Po vložení instalačního média do mechaniky a restartování počítače nám systém nabootuje z DVD a zobrazí se menu s několika možnostmi. Vybereme první možnost nebo počkáme deset sekund a systém automaticky vybere první volbu.
Po malé chvíli se nám objeví dialog s výběrem jazyka a rozložení klávesnice. Zvolíme češtinu a instalátor se nám přepne do zvoleného jazyka. Dále si vybereme typ a rozložení klávesnice a časové pásmo, kde se nacházíme. Máme zde také možnost povolit nebo zakázat sběr anonymních statistik o užívání systému. Pokračujeme stiskem tlačítka „Další“ a zobrazí se nám licenční smlouva. Po přečtení potvrdíme a pokračujeme v instalaci.
Nyní máme na výběr několik možností jak pokračovat v instalaci.
Volba instalace:
Typ instalace:
Instalační metoda:
V našem případě zvolíme „Nová instalace“, jako typ instalace vybereme „Desktop edice“ a instalační metodu zaškrtneme „Instalovat z CD/DVD/USB“.
V tomto kroku můžeme vytvořit několik uživatelských účtů a zadat heslo pro uživatele root. Musíme vytvořit alespoň jednoho uživatele, abychom mohli pokračovat v instalaci. Také si můžeme zvolit, zda chceme, aby první uživatel ze seznamu byl automaticky přihlášen.
V této sekci máme možnost vybrat si, na jaký disk se systém bude instalovat. V případě, že PC-BSD bude jediný systém, můžeme zaškrtnout volbu „Použít celý disk“. Zvolíme si také souborový systém a rozhodneme se, zda chceme nainstalovat PC-BSD zavaděč systému nebo zda si ponecháme stávající, např. GRUB.
V případě, že jsme v předchozím kroku zaškrtli, že ručně změníme nastavení diskových oddílů, tak to nyní provedeme. Instalátor nám navrhne výchozí rozdělení, pokud chceme konfiguraci provést jinak, je pravá chvíle, abychom to udělali.
Zde upozorním na to, že v BSD systémech je jiné značení disků, než jsme zvyklí např. z Linuxu. Disky se označují např. /dev/ad0s1. Část ad0 nám udává, že jde o první disk a s1 je první oddíl neboli „slice“ ve vlastní terminologii FreeBSD. FreeBSD přiřazuje čísla diskům od nuly a oddílům od jedničky.
V této části si zvolíme, které komponenty přidáme do systému. Budou tak přístupné hned po dokončení instalace. Z důvodu častých změn a aktualizací, je lepší tento krok nechat na později.
Instalátor je nyní připraven systém nainstalovat. Doba instalace se odvíjí podle rychlosti počítače, přibližně by měla trvat asi 15 až 30 minut. Počkáme na dokončení instalace.
[Obsah]
Při prvním spuštění systému PC-BSD nám naběhne dialogové okno, kde nastavíme požadované rozlišení obrazovky, barevnou hloubku a také ovladač grafické karty. Na záložce pokročilé můžeme nastavit více možností, ale pro začátečníky bych to nedoporučoval. Nakonec potvrdíme zvolené nastavení, a pokud jsme zvolili v průběhu instalace automatické přihlášení uživatele, naběhne nám plocha prostředí KDE.
Protože je systém PC-BSD uživatelsky orientovaný, můžeme téměř všechna nastavení provést v grafickém režimu. Pokud chceme konfigurovat náš systém, klikneme na hlavní nabídku KDE, zde se přesuneme na záložku „Můj počítač“ a klikneme na „Nastavení systému“. Zobrazí se nám okno, kde si můžeme vybrat, co chceme konfigurovat. Pokud potřebujeme více možností, klikneme na záložku „Pokročilé“.
[Obsah]
V případě instalace dalších aplikací máme na výběr mezi několika možnostmi, jak aplikace instalovat.
Některé možnosti:
Jako praktickou ukázku vám předvedu instalaci aplikace Firefox nejdříve pomocí PBI a potom pomocí packages.
Otevřeme si stránku www.pbidir.com a vyhledáme si aplikaci Firefox. Poté zvolíme, pro kterou verzi systému chceme program nainstalovat. Vybereme místo, kam chceme soubor s příponou .pbi uložit a počkáme na stažení.
Po dokončení jednoduše dvakrát klikneme na stažený soubor, zadáme administrátorské heslo a zobrazí se nám okno instalátoru. Zde klikneme několikrát na tlačítko „Next“ a za malý moment máme aplikaci nainstalovanou.
Odebrání aplikace se provádí přes hlavní menu KDE, záložka „Aplikace“, „Systém“ a klikneme na volbu „Add / Remove Software“ a tady vidíme nainstalované PBI aplikace. Odebrání provedeme jednoduše kliknutím na aplikaci, kterou chceme odstranit a poté tlačítko „Odebrat“.
Instalace není o mnoho složitější než pomocí služby PBI.
Otevřeme si terminál a v něm zadáme postupně tyto příkazy:
su
Zadáme heslo uživatele root a pokračujeme následovně:
pkg_add -r firefox3
Tímto příkazem nainstalujeme aplikaci Firefox. V tomto případě ale Firefox nenalezneme na ploše nebo v hlavním menu KDE. Spustitelný soubor se nachází v adresáři /usr/local/bin. Odstranění bychom provedli následujícím příkazem:
pkg_delete firefox-3.0.6,1
Číslo nainstalované verze se může samozřejmě lišit. Výpis všech nainstalovaných balíčků nebo portů získáme takto:
pkg_info
[Obsah]
Pokud bych měl operační systém PC-BSD zhodnotit jako celek, pak vám ho mohu jedině doporučit. Nabízí se jako alternativa k dnes velmi rozšířeným linuxovým distribucím, jako je Ubuntu, Mandriva, Fedora atd. Pro běžného uživatele nabízí komfort grafického prostředí KDE, stabilitu, rychlost a jednoduchou správu.
[Obsah]
[1] WIKIPEDIA. PC-BSD [online]. 2009 [cit. 2009-03-19]. Dostupný z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/PC-BSD>.
[2] BEDNÁŘ, Vojtěch. PC-BSD : jednoduchý desktop je prima [online]. 2006 [cit. 2009-03-19]. Dostupný z WWW: <http://www.root.cz/clanky/pc-bsd-jednoduchy-desktop-je-prima/>.
[3] WIKIPEDIA. Slice (disk) [online]. 2008 [cit. 2009-03-19]. Dostupný z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Slice_(disk)>.
[4] OLŠAVSKÝ, Marek. Je PC-BSD 1.4 da Vinci vhodný Unix do kanceláře? [online]. 2007 [cit. 2009-03-19]. Dostupný z WWW: <http://www.zive.cz/Clanky/Je-PC-BSD-14-da-Vinci-vhodny-Unix-do-kancelare/sc-3-a-138718/default.aspx>.
[5] SEDLÁK, Jan. BSD tak trochu jinak. Computer. 2008, roč. 15, č. 19, s. 38.
[6] PC-BSD. PC-BSD Guide [online]. 2008 [cit. 2009-03-19]. Dostupný z WWW: <http://docs.pcbsd.org/guide/>.